Festivalul Concurs "Maria Tănase"

EDITIA a XX-a, jubiliară, 24-27 noiembrie 2009

 

matilda pascal cojocarita iuliana tudor floarea calota em 10

 

 

LAUREAŢI – EDIŢIA a XX-a, jubiliară, 2009

Marele Premiu şi Trofeul Festivalului:

CASANDRA MARIA HAUŞI – solist vocal, Maramureş

Solişti vocali:

Premiul I:

Emilia DOROBANŢU, Olt

Premiul II:

Ina Ioana TODORAN, Alba

Premiul III:

Vasile Bogdan CIORANU, Vâlcea

Solişti instrumentişti:

Premiul I:

Loredana STRECHE, Olt (nai)

Premiul II:

Flaviu Ionuţ Lucian DAN, Maramureş, (vioară)

Premiul III:

Marin BUGAR, Serbia (vioară)

Premii Speciale:

Premiul Special al Juriului pentru autenticitate:

Ionuţ ROTAR, Satu Mare, (vioară), acompaniat de taraf tradiţional

Premiul Special al Juriului pentru păstrarea şi valorificarea instrumentelor tradiţionale:

Alexandru MARIN, Cluj (caval, fluier, ocarină, tilincă)

Premiul de popularitate (nominalizat de public):

Emilia DOROBANŢU, Olt, solist vocal

Premiul „O viitoare vedetă populară“, acordat de către Ansamblul Profesionist „Maria Tănase“ din Craiova:

Angela Claudia CHEIŢĂ (RUSU), Dolj, solist vocal

Premiul acordat de Studioul Teritorial de Radio „Oltenia“ din Craiova:

Aura Mariţa STOICA, Mehedinţi, solist vocal

Premiul acordat de Clubul Fotoreporterilor Profesionişti din România, filiala Dolj:

Anuţa ARGHIROI, Teleorman, solist vocal.

PREZENTATOR: IULIANA TUDOR – TVR Bucureşti

REALIZATOR TV: ELISE STAN – TVR Bucureşti

ORCHESTRE – DIRIJORI:

- Orchestra „LĂUTARII“ din Chişinău – dirijor: NICOLAE BOTGROS

- Orchestra Ansamblului „Maria Tănase“ din Craiova – dirijor: NICU CREŢU

SESIUNEA DE COMUNICĂRI:

La această ediţie nu s-a desfăşurat o sesiune propriu-zisă de comunicări.

DIRECTOR FESTIVAL: AMELIA ETEGAN, director C.J.C.P.C.T. Dolj


 

 

Galerie foto

 

Trofeele festivaului (galerie)

 

Regulament participare Festival 2009

 

Fișa de înscriere festival

  

 
Istoricul Festivalului
 
FESTIVALUL NAŢIONAL – CONCURS „MARIA TĂNASE“
 
EDITIA a XX-a, jubiliară, 24-27 noiembrie 2009
 
Sala Teatrului Naţional „Marin Sorescu“ Craiova
 
JURIUL:
 
Preşedintele juriului
 
TUDOR GHEORGHE
 
Membri:
 
MARIUS HRISTESCU – compozitor,dirijor, director artistic al Filarmonicii „Oltenia“ din Craiova
 
MARCEL PARNICA – profesor, prim-dirijor al Ansamblului „Doina Gorjului“ din Tg. Jiu
 
ION COBÂLĂ – dirijor Orchestra „Rapsozii Botoşanilor“ din Botoşani
 
ŞTEFAN CIGU – dirijor, director artistic al Orchestrei Profesioniste „Dor românesc“ Centrului Judeţean pentru Cultură Bistriţa, din Bistriţa Năsăud
 
CONSTANTIN ARVINTE – compozitor, dirijor, folclorist Bucureşti
 
GHEORGHE PARNICA – dirijor al Ansamblului „Brâuleţul“ din Constanţa
 
IONEL PUIA – dirijor al Orchestrei Profesioniste „Rapsodia vâlceană“ din Râmnicu Vâlcea
 
NIŢĂ FRĂŢILĂ – şef al Catedrei de Muzicologie şi Etnomuzicologie a Academiei de Arte din Novi Sad, Serbia.

CONCURENŢI – PARTICIPANŢI:

Pentru preselecţia naţională din ziua de 24 noiembrie 2009 s-au înscris 73 concurenţi, iar în ziua preselecţiei, cu acordul juriului, s-au mai înscris încă 4 concurenţi.

ALBA:

TODORAN INA IOANA, solist vocal

ARGEŞ:

BĂDESCU ROXANA, solist vocal

CÎRSTEA IONUŢ, solist instrumentist (nai)

DUMITRU GABRIEL MARINEL, solist vocal

BISTRIŢA NĂSĂUD:

NĂSCUŢIU ANA MARIA, solist vocal

NEGREAN SERGIU AURELIAN, solist vocal

ZBÂNCĂ ALEXANDRA, solist vocal

BRĂILA:

BOBE RALUCA ELENA, solist vocal

BUZĂU:

GHICA CORNELIA, solist vocal

CLUJ:

HETEA MARIA LIVIA, solist vocal

MARIN ALEXANDRU, solist instrumentist (caval, fluier, ocarină, tilincă)

STAIC LILIANA, solist vocal

CONSTANŢA:

GEAPANA LILIANA, solist vocal

SOFICA ADRIANA, solist vocal

COVASNA:

MITREA IULIA, solist vocal

DOLJ:

CĂLUŞARU EMILIA, solist vocal

CEANĂ MIHAELA DIANA, solist vocal

CELEA LIVIA ILEANA, solist vocal

CHEIŢĂ (RUSU) ANGELA CLAUDIA, solist vocal

DINUŢ OCTAVIAN COSMIN, solist vocal

FLOREA MARIN MARIUS, solist instrumentist (vioară)

GUZIC IONELA, solist vocal

MAGHERU MARIAN, solist instrumentist (caval, fluier)

OPRICĂ AURELIAN CLAUDIU, solist vocal

SĂNDOIU ELENA, solist vocal

TÎRLEA MARIA DIANA, solist vocal, înscrisă în ziua preselecţiei

GALAŢI:

POTERAŞ CRISTINA, solist vocal

GORJ:

BĂNDOIU MARIA BEATRICE, solist vocal

BLEAJE ALEXANDRA, solist vocal

CÂRCIU AMELIA, solist vocal

CONSTANTIN MARIA, solist instrumentist (acordeon)

FÂCIU NICOLAE, solist vocal, înscris în ziua preselecţiei

FILIP MARIA, solist vocal

LICĂ TEODORA, solist vocal, înscrisă în ziua preselecţiei

LOGOFETESCU ADELIN CONSTANTIN, solist vocal

PRUNEŞI DANIELA MARIANA, solist vocal

RĂSCOL MARIANA, solist vocal

HUNEDOARA:

APĂTĂCHIOAIE CLAUDIU IONUŢ, solist vocal

TOMA BOGDAN, solist vocal

MARAMUREŞ:

ANANIE PAUL DANIEL, solist vocal

CÎRLIG DIANA NICOLETA, solist vocal

DAN FLAVIU IONUŢ LUCIAN, solist instrumentist (vioară)

HAUŞI CASANDRA MARIA, solist vocal

ROMAN VLAD RĂZVAN, solist vocal

MEHEDINŢI:

BĂLEANU NARCISA MĂDĂLINA, solist vocal şi instrumentist (nai)

IOVĂNEL ION, solist vocal

MICŞONIU NICUŞOR, solist vocal

STOICA AURA MARIŢA, solist vocal

NEAMŢ:

FILIP ALINA IONELA, solist vocal

URSACHE MĂDĂLINA VERONICA, solist instrumentist (nai)

VASILIU GEORGE CIPRIAN, solist instrumentist (clarinet)

OLT:

BARBU MARIUS IULIAN, solist vocal

BĂLAN ZORINA, solist vocal

DOROBANŢU EMILIA, solist vocal

LUNGU GABRIEL, solist vocal

MILCU GIGEL, solist instrumentist (vioară)

POPA AUREL CRISTIAN, solist instrumentist (acordeon)

STRECHE LOREDANA, solist vocal şi instrumentist (nai)

VOICU CRISTINA PETRUŢA, solist instrumentist (nai)

SATU MARE:

ROTAR IONUŢ, solist instrumentist (vioară), acompaniat de taraf tradiţional, înscris în ziua preselecţiei

SĂLAJ:

GHERMAN DIANA ANDREEA, solist vocal (respinsă pe motiv de vârstă, până în 16 ani)

POCOL DANA GEORGIANA, solist vocal (respinsă pe motiv de vârstă, până în 16 ani)

SIBIU:

POPA COSTEL, solist vocal

SUCEAVA:

CORLĂŢEAN ANCUŢA GEORGETA, solist vocal

MOTRICI IOAN, solist vocal

TELEORMAN:

ARGHIROI ANUŢA, solist vocal

MĂNĂILĂ GEORGIANA, solist vocal

TROCAN ALIN, solist vocal

TIMIŞ:

ŢĂRAN MILENA, solist vocal

VÂLCEA:

CIORANU VASILE BOGDAN, solist vocal

GOAGEA ELENA LUCREŢIA, solist vocal

MATEI VICTOR MARIAN, solist instrumentist (nai)

TIŢOIU MIHAIL, solist instrumentist (fluier)

Mun. BUCUREŞTI:

CHIRA IULIA ANDREEA, solist instrumentist (nai)

Rep. MOLDOVA:

LUPU VIORICA, solist vocal

Rep. SERBIA:

BUGAR MARIN, solist instrumentist (vioară)

TIMOCUL BULGĂRESC:

MARINOVA ELENA, solist vocal



  

 

Juriul a hotărât să intre în concurs 37 concurenţi: 18 concurenţi în prima seară, 25 noiembrie 2009 şi 19 concurenţi în a doua seară, 26 noiembrie 2009:

 

Miercuri, 25 noiembrie 2009:

 

  1. Marian Magheru, Dolj, solist instrumentist (caval, fluier)
  2. Mădălina Veronica Ursache, Neamţ, solist instrumentist (nai)
  3. Livia Ileana Celea, Dolj, solist vocal
  4. Dan Flaviu Ionuţ Lucian, Maramureş, solist instrumentist (vioară)
  5. Alexandra Bleaje, Gorj, solist vocal
  6. George Ciprian Vasiliu, Neamţ, solist instrumentist (clarinet)
  7. Anuţa Arghiroi, Teleorman, solist vocal
  8. Ana Maria Născuţiu, Bistriţa Năsăud, solist vocal
  9. Maria Constantin, Gorj, solist instrumentist (acordeon)
  10. Casandra Maria Hauşi, Maramureş, solist vocal
  11. Ionuţ Cîrstea, Argeş, solist instrumentist (nai)
  12. Ancuţa Georgeta Corlăţean, Suceava, solist vocal
  13. Victor Marian Matei, Vâlcea, solist instrumentist (nai)
  14. Ina Ioana Todoran, Alba, solist vocal
  15. Nicolae Fâciu, Gorj, solist vocal
  16. Liliana Geapana, Constanţa, solist vocal
  17. Angela Claudia Cheiţă (Rusu), Dolj, solist vocal
  18. Alexandru Marin, Cluj, solist instrumentist (caval,fluier, ocarină, tilincă)

 

Joi, 26 noiembrie 2009

 

  1. Ionuţ Rotar, Satu Mare, solist instrumentist (vioară), acompaniat de taraf tradiţional
  2. Elena Săndoiu, Dolj, solist vocal
  3. Alexandra Zbâncă, Bistriţa-Năsăud, solist vocal
  4. Aurel Cristian Popa, Olt, solist instrumentist (acordeon)
  5. Diana Nicoleta Cîrlig, Maramureş, solist vocal
  6. Vasile Bogdan Cioranu, Vâlcea, solist vocal
  7. Iulia Mitrea, Covasna,solist vocal
  8. Maria Diana Tîrlea, Dolj, solist vocal
  9. Elena Lucreţia Goagea, Vâlcea, solist vocal
  10. Iulia Andreea Chira, Bucureşti, solist instrumentist (nai)
  11. Maria Beatrice Băndoiu, Gorj, solist vocal
  12. Aura Mariţa Stoica, Mehedinţi, solist vocal
  13. Marin Bugar, Serbia, solist instrumentist (vioară)
  14. Teodora Lică, Gorj, solist vocal
  15. Loredana Streche, Olt, solist instrumentist (nai)
  16. Mariana Răscol, Gorj, solist vocal
  17. Viorica Lupu, Rep. Moldova, solist vocal
  18. Emilia Dorobanţu, Olt, solist vocal
  19. Liliana Staic, Cluj, solist vocal

 

VEDETE ÎN RECITAL:

 

Fiind ediţie jubiliară au fost invitaţi în recital numai laureaţi ai ediţiilor trecute.

 

Miercuri, 25 noiembrie 2009

 

  1. ILEANA DOMUŢĂ MASTAN, Sălaj
  2. GHEORGHE ROŞOGA, Oltenia
  3. TIBERIU CEIA, Banat
  4. ELENA JURJESCU TODI, Banat
  5. MARIA DRAGOMIROIU, Oltenia
  6. ILIE BARTOŞ, Oltenia
  7. MARIA PETCA POPTEAN, Satu Mare (acompaniată de Petre şi Petrică Zele)
  8. TRAIAN JURCHELA, Banat
  9. FLOAREA CALOTĂ, Teleorman
  10. EMILIA BUBULAC, Oltenia
  11. LEONTINA DORCA, Satu Mare
  12. MATILDA PASCAL COJOCĂRIŢA, Moldova
  13. FILUŢA BOGDAN, Oltenia
  14. ŞTEFAN POPESCU, Gorj (caval, fluier etc.)
  15. AURELIA POPESCU PREDA, Oltenia
  16. ELENA MIMIŞ TRANCĂ, Mehedinţi
  17. ION LIANU, Sălaj, (taragot)
  18. LIA TANTU LUNGU, Banat
  19. LUCIANA VĂDUVA SFETCU, Oltenia
  20. MARIA LOGA, Oltenia
  21. LAURA ŞTEFĂNESCU (POTOROACĂ), Moldova
  22. GHEORGHIŢA NICOLAE, Oltenia
  23. VASILE ZIDARU, Teleorman
  24. STEFAN IOANOVICI, Sălaj, (vioară)
  25. ADRIAN STANCA, Banat
  26. MARIOARA MAN GHEORGHE, Bucureşti
  27. NICULINA STOICAN, Mehedinţi

 

În recital extraordinar: MIOARA VELICU, Moldova şi Orchestra „Lăutarii” din Chişinău, dirijor NICOLAE BOTGROS cu invitaţii săi: LIDIA BOTGROS, ION PALADI, ANA ILCA MUREŞAN, MARIANA DEAC şi NINETA POPA IONESCU

 

Joi, 26 noiembrie 2009

 

  1. MARIANA IONESCU CĂPITĂNESCU, Oltenia
  2. CONSTANTIN ENCEANU, Oltenia
  3. CRISTIAN POMOHACI, Bistriţa Năsăud
  4. MARILENA ZEGREAN ISTICI, Cluj
  5. CONSTANTIN ISTICI, Oltenia, (nai)
  6. NICU DUMITRICĂ, Oltenia
  7. REVECA SĂLCIANU, Oltenia
  8. RAMONA VIŢA, Banat
  9. PETRE VIŢA, Banat (taragot)
  10. ILIE MEDREA, Sibiu
  11. ALINA CRISTINA BÎCĂ, Sibiu
  12. ANGELICA BĂLAŞA, Oltenia
  13. ŞTEFAN PITULICI,Oltenia (vioară)
  14. ANA MANUELA MOTOCU, Oltenia
  15. RODICA ANGHELESCU, Oltenia
  16. CARMEN IORDACHE (CERNEA), Argeş

 

În recital extraordinar: CORNELIA şi LUPU REDNIC, Maramureş şi Ansamblul Profesionist „Maria Tănase“ din Craiova, dirijor Nicu Creţu

 

Vineri, 27 noiembrie 2009

 

  1. CONSTANTIN LĂTĂREŢU, Oltenia
  2. ION DRĂGAN, Oltenia
  3. CONSTANTIN GACIU, Olt (cobză)
  4. MARIA TATIANA ROTARU, Oltenia
  5. MĂDĂLINA STOICA TĂNASIE, Oltenia
  6. COSMIN STREAŢĂ, Oltenia (vioară)
  7. VALERIU BOGHEANU, Rep. Moldova (fluier)
  8. SILVIA GRĂDINARU, Rep. Moldova
  9. MARIUS ZORILĂ, Giurgiu, (vioară)
  10. LAVINIA BÂRSOGHE, Oltenia
  11. NICUŞOR IORDAN, Teleorman
  12. MIRELA ZISU, Oltenia
  13. GABRIELA TUŢĂ, Sibiu
  14. GELU VOICU, Teleorman, (caval, fluier)
  15. VASILE CIOBANU, Mehedinţi
  16. ADRIANA AURICA BUCEVSCHI, Moldova
  17. OLGUŢA BERBEC, Oltenia
  18. VLĂDUŢA MĂRIOARA LUPĂU, Sălaj
  19. ELENA LUPU, Rep. Moldova
  20. DIANA LAURA CĂLINESCU, Argeş
  21. IZABELA FLORINA TOMIŢA, Oltenia

 

În recital extraordinar: VETA BIRIŞ, Ardeal

 

Din partea sponsorului principal (BCR), tânăra speranţă:

 

MARICICA ŞTEFANIA ANDREI

 

Surpriza ediţiei a XX-a,jubiliară, a Festivalului „Maria Tănase”:

 

MARGARETA PÂSLARU

 

 

 

 
 

 

Scroll to Top