Festivalul Concurs "Maria Tănase"

EDITIA a XIX-a,  27 mai – 01 iunie 2007

 

afis 2007

 

 

LAUREAŢI – EDIŢIA a XIX-a, 2007:

Marele Premiu şi Trofeul Festivalului:

VLĂDUŢA MĂRIOARA LUPĂU – solist vocal, Sălaj

Solişti vocali:

Premiul I:

Elena LUPU, Rep. Moldova

Premiul II:

Anamaria Georgeta CARDOŞ, Maramureş

Premiul III:

Maria Alexandra NĂTÂNGĂ, Hunedoara.

Solişti instrumentişti:

Premiul I:

Ştefan Constantin MOACĂ (trompetă), Mehedinţi

Premiul II:

Mircea ARDELEAN (ţambal), Timiş

Premiul III:

Vasile GODJA (vioară), Maramureş

Premii Speciale:

Premiul Special al Juriului:

Mirela RUSU, solist vocal, Bacău

George Ciprian VASILIU, solist instrumentist, Neamţ

Premiul de popularitate (nominalizat de public): Anamaria Georgeta CARDOŞ, solist vocal, Maramureş

Premiul Special acordat de Studioul Teritorial de Radio „Oltenia“ Craiova:

Florina Izabela TOMIŢA, solist vocal, Dolj;

Premiul Special „ROMÂNII DE LÂNGĂ NOI“, acordat de D.J.C.C.P.C.N. Dolj:

Alina COJOCAR – solist vocal, Rep. Moldova;

Premiul Special acordat de Ansamblul „Maria Tănase“:

Angela Claudia CHEIŢĂ – solist vocal, Dolj;

Premiul Special acordat de Orchestra „Lăutarii“ din Chişinău:

Laura Diana CĂLINESCU – solist vocal, Argeş;

Premiul Special „DOINĂ şi DOR“, acordat de familia CIUCĂ celui mai bun doinitor:

Andreea FAUR – solist vocal, Cluj;

Premiul Special acordat de C.J.C.P.C.T. Dolj, pentru promovarea stilului tradiţional:

Romina Evelina NEMEŞ, solist vocal şi RADU Viorel NEMEŞ (vioară cu goarnă), Bihor;

Premiul Special acordat de Televiziunea „Universitatea“ Craiova:

Zorina (CHELU) BĂLAN – solist vocal, Olt şi Valentin SANFIRA – solist vocal, Gorj;

Premiul tinereţii: Stana STEPANESCU – solist vocal, Caraş Severin.

PREZENTATOR: IULIANA TUDOR – TVR1 Bucureşti

REALIZATOR TV: ELISE STAN – TVR1 Bucureşti

ORCHESTRE – DIRIJORI:

- Orchestra „LĂUTARII“ din Chişinău

Dirijor: NICOLAE BOTGROS

- Orchestra Ansamblului „Maria Tănase“ din Craiova

Dirijor: NICU CREŢU

 

SESIUNEA DE COMUNICĂRI:

La această ediţie nu s-a desfăşurat o sesiune propriu-zisă de comunicări ci doar câteva activităţi conexe:

Lansare de carte: „RĂDĂCINI ŞI RAVENIC“, baladă şi cântec, obiceiuri şi legende din Plaiul Muntelui Mehedinţi, vol. I

Autor: ANGELICA STOICAN

01 iunie, 2007, ora 16,00, Holul Teatrului Naţional „Marin Sorescu“ Craiova

DIRECTOR FESTIVAL: AMELIA ETEGAN, director C.J.C.P.C.T. Dolj


 

 

Galerie foto

 

Trofeele festivaului (galerie)

 

Caietul Program Festival 2007

 

 

  

 
Istoricul Festivalului
 

EDIŢIA a XIX-a, 27 mai – 01 iunie 2007

Sala Teatrului Naţional „Marin Sorescu“ Craiova

 

JURIUL:

 

Preşedintele juriului:

TUDOR GHEORGHE

 

Membri:

GRIGORE CONSTANTINESCU – prof. univ. dr. Univ. Naţională de Muzică Bucureşti

NIŢĂ FRĂŢILĂ – prof. univ. dr. Academia de Muzică Novi Sad, Serbia

MARIUS HRISTESCU- dirijor Teatrul Liric „Elena Teodorini“ Craiova

LUCIAN IORDĂCHESCU – redactor muzical la Studioul Teritorial de Radio Craiova

DOINA IŞFĂNONI – cercetător principal I, Muzeul Satului „Dim. Gusti“ Bucureşti

DAN LUPESCU – director D.J.C.C.P.C.N. Dolj

CONSTANTIN CIRI MAYER – Consiliul Judeţean Dolj

SIMONA PATRAULEA – redactor SRTV Bucureşti

OANA GABRIELA PETRICĂ – director CNCPCT Bucureşti

ELISE STAN – redactor SRTV – TVR1 Bucureşti


CONCURENŢI – PARTICIPANŢI:

Pentru preselecţia din zilele de 28 şi 29 mai 2007 s-au înscris 62 concurenţi, iar în zilele preselecţiei, şi cu acordul juriului, s-au mai înscris încă 11 concurenţi.

ARAD:

Cristea Răzvan Gheorghe – instrument (saxofon), înscris în ziua preselecţiei

ARGEŞ:

Călinescu Laura Diana

BACĂU:

Rusu Mirela, înscrisă în ziua preselecţiei

BIHOR:

Luca Dorin Florin – instrument (fluier, clarinet);

Nemeş Radu Viorel – instrument (vioară cu goarnă);

Nemeş Romina Evelina

BRAŞOV:

Bădoi Ramona

Sârbu Alina

BRĂILA:

Gurgu Alina Elena

CARAŞ SEVERIN:

Miroşu Andreea Georgiana

Stepanescu Stana

CLUJ:

Bota Florin

Faur Andreea

Peteleu Ciprian

DÂMBOVIŢA:

Ciobanu Ioana Mihaela

Dincă Elena

Grecu Mariana Denisa

DOLJ:

Albu Elena

Bălaşea Marinela

Cheiţă Angela Claudia

Ciucă Simona

Partache Ştefan Nicolae

Ungureanu Ştefan

Barbu Dan – instrument (acordeon), înscris în ziua preselecţiei,

Geană Georgeta Claudia, înscrisă în ziua preselecţiei;

Iliuţă Gelu – instrument (clarinet), înscris în ziua preselecţiei;

Tomiţa Izabela Florina, înscrisă în ziua preselecţiei.

GORJ:

Florea Marius – instrument (vioară)

Ionică Sorin Bogdan – instrument (nai)

Lătăreţu Valentina

Sanfira Valentin

Rap Laurenţiu, înscris în ziua preselecţiei

HUNEDOARA:

Nătângă Maria Alexandra

Iacoboni Bianca

MARAMUREŞ:

Cardoş Anamaria Georgeta

Godja Vasile – instrument (vioară)

MEHEDINŢI:

Iovănel Ion

Moacă Ştefan Constantin – instrument (trompetă)

Tudorescu Ionuţ

Cârciu Maria, înscrisă în ziua preselecţiei

Rep. MOLDOVA:

Lupu Elena

MUREŞ:

Molnar Iosif – instrument (vioară)

Năstăsescu Răzvan

NEAMŢ:

Vasiliu George Ciprian – instrument (clarinet)

OLT:

Bălan (Chelu) Zorina

Dumitrana Marius Florin – instrument (fluier, caval)

Grigore Florea

Jianu Maria Mihaela

Matei Victor Marian

Vlad Daniela Cristina, înscrisă în ziua preselecţiei

PRAHOVA:

Cernat Alexandra

Miriţă Ioana

Popa Crina

Voiculescu Bogdan

SATU MARE:

Goste Lavinia Cesarina

Matoşan Cornel Sergiu

Mureşan Petru Mihai

Rotar Ionuţ

Toma Ionela

Totpati Cristian Vasile – instrument (taragot), înscris în ziua preselecţiei

SĂLAJ:

Lupău Vlăduţa Marioara

Rep. SERBIA:

Cojocar Alina

Drăghici Ionel – instrument (fluier)

Trajkovski Kristijan – instrument (fluier, caval, cimpoi, nai)

SIBIU:

Călin Marius

SUCEAVA:

Coca Ionel

Corlăţan Ancuţa Georgeta

TIMIŞ:

Ardeleanu Mircea – instrument (ţambal)

Matei Marius

VÂLCEA:

Avram Steliana, înscrisă în ziua preselecţiei

VRANCEA:

Botezatu Ana Maria

Olaru Maria



  

 

Juriul a hotărât să intre în concurs 37 concurenţi: 18 concurenţi, în prima seară de concurs şi 19 concurenţi, în a doua seară de concurs:

 

Miercuri, 30 mai 2007:

Bălaşea Marinela – solist vocal, Dolj

Vasile George Ciprian – solist instrumentist (clarinet), Neamţ

Cernat Alexandra – solist vocal, Prahova

Iacoboni Bianca – solist vocal, Hunedoara

Molnar Iosif – solist instrumentist (vioară), Mureş (şi taraf tradiţional)

Cârciu Maria – solist vocal, Mehedinţi

Miroşu Andreea Georgiana – solist vocal, Caraş Severin

Drăghici Ionel – solist instrumentist (fluier), Rep. Serbia

Lătăreţu Valentina – solist vocal, Gorj

Coca Ionel – solist vocal, Suceava

Lupău Vlăduţa Marioara – solist vocal, Sălaj

Cheiţă Angela Claudia – solist vocal, Dolj

Nemeş Radu Viorel – solist instrumentist (vioară cu goarnă), Bihor

Vlad Daniela Cristina – solist vocal, Olt

Godja Vasile – solist instrumentist (vioară), Maramureş

Tudorescu Ionuţ – solist vocal, Mehedinţi

Rusu Mirela – solist vocal, Bacău

Ardeleanu Mircea - solist instrumentist (ţambal), Timiş.

 

Joi, 31 mai 2007

Călinescu Laura Diana – solist vocal, Argeş

Iliuţă Gelu Ciprian – solist instrumentist (clarinet), Dolj

Stepanescu Stana – solist vocal, Caraş Severin

Matoşan Cornel Sergiu – solist vocal, Satu Mare (şi taraf tradiţional)

Tomiţa Izabela Florina – solist vocal, Dolj

Ciobanu Ioana Mihaela – solist vocal, Dâmboviţa

Năstăsescu Răzvan – solist vocal, Mureş

Cojocar Alina – solist vocal, Rep. Serbia

Moacă Ştefan Constantin – solist instrumentist (trompetă), Mehedinţi

Corlăţan Ancuţa Georgeta – solist vocal, Suceava

Ungureanu Ştefan – solist vocal, Dolj

Bălan (Chelu) Zorina –solist vocal, Olt

Lupu Elena – solist vocal, Rep. Moldova

Nătângă Maria Alexandra – solist vocal, Hunedoara

Dumitrana Marius Florin – solist instrumentist (caval, fluier),Olt

Cardoş Anamaria Georgeta - solist vocal, Maramureş

Sanfira Valentin - solist vocal, Gorj

Faur Andreea – solist vocal, Cluj

Nemeş Romina Evelina – solist vocal, Bihor.

 

VEDETE ÎN RECITAL:

Miercuri, 30 mai 2007:

OLGUŢA BERBEC

CARMEN IORDACHE CERNEA

VASILE CIOBANU

LEONTINA DORCA

MARIA LOGA

MERINELA ZEGREAN ISTICI

CONSTNATIN ISTICI (NAI)

VIORICA MACOVEI

GHEORGHIŢA NICOLAE

CRISTIAN POMOHACI

AURELIA POPESCU PREDA

IONELA PRODAN

MARIA ROTARU

ELENA JURJESCU TODI

MIRELA ZISU

Joi, 31 mai 2007:

LAVINIA BÂRSOGHE

MARIANA IONESCU CĂPITĂNESCU

MARGARETA CLIPA

ELENA IONESCU COJOCARU

NINETA POPA IONESCU

CONSTANTIN LĂTĂREŢU

MANUELA MOTOCU

VALERIA PETER PREDESCU

GHEORGHE ROŞOGA

PETRE SĂBĂDEANU

LIDIA SOMEŞAN – ( nu s-a prezentat, deces în familie)

MĂDĂLINA STOICA

NICULINA STOICAN

ALISA TOMA

LUCIANA VĂDUVA

GELU VOICU

 

Vineri, 01 iunie, 2007 (Gala laureaţilor):

ADRIANA AURICA BUCEVSCHI

FLOAREA CALOTĂ

TIBERIU CEIA

MATILDA PASCAL COJOCĂRIŢA

CONSTANTIN ENCEANU

CORNELIA şi LUPU REDNIC

BENONE SINULESCU (nu s-a prezentat)

ANGELICA STOICAN

PETRICĂ MÂŢU STOIAN

MARIA CORNESCU (nu s-a prezentat).

 

În Recital Extraordinar: TUDOR GHEORGHE


 

 

 

 
 

 

Scroll to Top